Nevíme jak vy, ale máme pocit, že cenu za nejlepší mediální masáž na střílečku roku vyhrál Battlefield 3. Zatímco o něm jsme do vydání psali každou chvilku, o největším konkurentovi Modern Warfare 3 jsme mohli napsat akorát to, že byl vypuštěný nový trailer (a zanadávat si, jak ta hra oproti BF3 vypadá hůře). Uvidíme, co se ještě během těch dvou týdnů do vydání Moderního konfliktu semele, ale zatím máme ten pocit, že Activision letos boj trochu vypustil. Jenže stále v rukách drží neuvěřitelně silnou značku a když se i Michael Pachter domnívá, že vítězem se prodejích stane právě série od Infinity Ward, a to v poměru 2:1, musí to být přece pravda.
Ale ho tu konečně máme, Battlefielda. Singleplayer, „ko-op“ i multiplayer. Série Battlefield je v podstatě synonymem hlavně pro třetí zmiňovanou část, ale o té v této recenzi ani necekneme, hlavně proto, že jsme se k ní ještě nedostali a zážitky z bety nyní odložíme stranou (zdravíme létající tank!) – koneckonců právě betu jste si jistě všichni vyzkoušeli, už jsme o ní psali, a tak nemá cenu se k ní vracet, když nás čeká na prozkoumání pětinásobný počet map, který ve finální verzi hry je (konkrétně jich je 9). A to bude (díkybohu) na dlouho.
K singleplayerové kampani jsme proto přistoupili s nevelkými očekáváními. Přiznejme si, že ta v Bad Company 2 prostě stála za velké kulové, takže jsme si nedělali velké naděje. A naštěstí se stalo to, v co jsme v skrytu duše doufali – kampaň nás velice, ale velice, příjemně překvapila. Úvod do příběhu je strhující, přestože ho znáte jak své boty ze všech propagačních videí. Boj v městské zástavbě dal vývojářům spoustu příležitostí vyblbnout se s atmosférou plnou odlétávajících kousků betonu, bortících se budov a výbuchů, a přestože je to skoro všechno jen na efekt, vypadá to nádherně a vy si připadáte jak v hollywoodském trháku.
Když už jsme u hollywoodských filmů: často ve hrách osobně hledám takový ten pocit, kdy jen zíráte/hrajete a na plné pecky prožíváte, co se právě děje. Tento pocit způsobuje hlavně emotivní děj a dojímající hudba a nemusíte u toho nutně brečet, cítíte prostě „teď se děje něco důležitého“ a jste naprosto vtaženi do hry. Nejvíce paradoxní je, že v případě Battlefieldu 3 se tento pocit dostavil na začátku mise ve stíhačce. Neptejte se mě proč, sám jsem byl překvapen.
Detaily příběhu prozrazovat nebudeme, ale jde o poměrně klasický mix USA, Ruska a Blízkého východu, ve kterém figurují špionážní služby, tajní agenti i mariňáci. Nic extra objevného, ani žádná oscarová zápletka, ale příběh je dostatečně strhující a zajímavý na to, aby udržel vaši pozornost po celou dobu hry, což nám naprosto stačilo. Problém je akorát ten, že po strhujícím začátku přichází někdy po půlce hry útlum a lehká nuda, kterou zažene až opět akční závěr.
Minimální systémové požadavky:
- Operační Systém: Windows Vista (SP 2) 32-BIT
- Procesor: 2-jádra (C2D 2.4 GHZ nebo Athlon X2 2.7 GHZ)
- Operační Paměť: 2 GB
- Volné místo na disku: 20 GB
- Grafická karta (AMD): DirectX 10.1 kompatibilní s 512 MB VRAM (ATI RADEON série 3000, 4000, 5000 nebo 6000 s výkonem ATI RADEON HD 3870 nebo vyšším)
- Grafická karta (NVIDIA): DirectX 10.0 kompatibilní s 512 MB VRAM (NVIDIA GEFORCE série 8, 9, 200, 300, 400 nebo 500 s výkonem NVIDIA GEFORCE 8800 GT nebo vyšším)
- Zvuková Karta: DirectX kompatibilní
- Příslušenství: myš a klávesnice
- Mechanika: DVD
Doporučené systémové požadavky:
- Operační systém: Windows 7 64-BIT
- Procesor: 4-jádra
- Operační paměť: 4 GB
- Volné místo na disku: 20 GB
- Grafická karta: DirectX 11 kompatibilní s 1024 MB VRAM (NVIDIA GEFORCE GTX 560 nebo ATI RADEON 6950)
- Zvuková Karta: DirectX kompatibilní
- Příslušenství: myš a klávesnice
- Mechanika: DVD